Staruszkowie

 

Wielu ludzi bardzo chętnie pomagają dzieciom i zupełnie niezasłużenie nie biorą pod uwagę osób starszych. Psychologowie tłumaczą to strachem przed starością, która w świadomości młodych osób kojarzy się z czymś negatywnym. Oto dlaczego próbują nie zauważać problemów ludzi w podeszłym wieku – aby świadomie odgrodzić się od strasznej starości, aby nie widzieć, co może się z nimi stać za kilkadziesiąt lat. Cierpią z tego powodu starsze osoby – czują się niepotrzebne, praktycznie jak wyrzutki, a to dla nich gorsze niż bieda i choroby.

Dlatego pomoc osobom starszym powinna przede wszystkim polegać na wsparciu moralnym. Zwykły, szczery kontakt, cierpliwość, współczucie są dla nich ważniejsze niż jakiekolwiek prezenty. Wielu z nich takiej pomocy udzielają ich krewni. Ale co mają zrobić ci, którzy zostali sami ze swoimi problemami, chorobami, ubóstwem? W naszych realiach wyrażenie „godna starość” przywołuje na twarz ironiczny uśmiech. To w Waszych i naszych rękach spoczywa rozwiązywanie tego problemu.

Nie należy przymykać oczy na problemy starszego pokolenia. Ludzie ci przeżyli swoje życie dla przyszłych pokoleń, zasłużyli na nasz szacunek, wsparcie i realną pomoc. Staremu człowiekowi ciężko jest kontrolować siebie i swoje zachowanie. Elementarne codzienne czynności mogą stać się prawdziwą katorgą. Brak normalnych środków na życie może sprowokować rozwój chorób, a ignorowanie przez społeczeństwo problemów człowieka w podeszłym wieku może doprowadzić do tragicznych konsekwencji.

Osobom starszym pomóc może każdy. Oto kilka sposobów:

  • odwiedziny osoby starszej – można po prostu przyjść i porozmawiać jak człowiek z człowiekiem, bez skupiania się na problemach, opowiedzieć coś miłego, podzielić się radosnym wydarzeniem;
  • ofiarowanie emocji – można pospacerować z osobą starszą, zorganizować jej wycieczkę, zaprosić na koncert, do kina, na spektakl;
  • zakup niezbędnych lekarstw i środków higieny;
  • prezenty na święta – a do nich dołączyć piękne kartki lub rysunki dzieci;
  • pomoc w remoncie lub sprzątaniu.

Wielu ludzi, którzy wiedzą jak pomóc osobom starszym i szczerze tej pomocy pragnących udzielić, nie może przekroczyć określonych barier. Wyjście jest nawet z takiej sytuacji – trzeba wspierać programy fundacji charytatywnych. Jest to najbardziej nowoczesny i wygodny sposób okazywania pomocy.

Szacunek do osób starszych to jedna z zasad człowieczeństwa i moralności. Dlatego bardzo ważne jest nieodwracanie się od ich problemów, a wspólne wspieranie i pomaganie. 10 złotych, które z łatwością wydajemy na poranną kawę, dla wielu ludzi w podeszłym wieku jest ceną przetrwania, przecież za tę kwotę można kupić chleb i mleko albo paczkę kaszy. To, co dla nas wydaje się być drobnostką, dla ubogich staruszków staje się czymś bardzo cennym. A od nas wymaga się zupełnie niewiele – być odrobinę milszym, pomagać i wspierać projekty fundacji i wiedzieć, że dzięki naszemu wsparciu komuś żyje się nieco lepiej. To jest takie proste – dlatego takie ważne.