Schroniska, samotne matki

Akcje charytatywne organizowane w celu pomocy dzieciom od zawsze były kluczowym nurtem: na potrzeby dzieci chętnie wpłacają zarówno prości obywatele, jak i biznesmeni oraz działacze polityczni. Nie będziemy teraz zastanawiać się nad tym, czy darowizny zawsze są szczerym aktem i czy przypadkiem nie zawierają w sobie elementów piaru. Dla Fundacji charytatywnej głównym zadaniem jest zapewnienie maluchom niezbędnych rzeczy; należy dać im wszystko to, czego potrzebują. Nasza Fundacja nie widzi ograniczeń: pomagamy domom dziecka, rodzinom wielodzietnym, maluchom, które potrzebują natychmiastowego wsparcia.

Szczególną uwagę poświęcamy, przede wszystkim, domom dziecka oraz placówkom, w których wychowywane są sieroty i dzieci niepełnosprawne. Potrzeby tych maluchów są ogólnie znane i zawsze aktualne:

 • materialne – niewystarczająca ilość odzieży i obuwia, bielizny. Problemy z doborem odzieży pasującej pod względem rozmiaru. Niewystarczająca ilość pieluch;
 • produkty żywnościowe – niewystarczająca ilość owoców, soków, słodyczy;
 • potrzeby duchowe – jest to najbardziej aktualny problem. Maluchom brakuje ciepła i miłości w jakichkolwiek przejawach: może to być po prostu przyjazd w gości, specjalnie dla nich zorganizowana wycieczka, wyjście do cyrku lub na koncert.

Co ciekawe, darowizny dla domu dziecka często wzbudzają krytykę ze strony niektórych przedstawicieli społeczeństwa. Rzeczywiście, niektórzy ludzie uważają, że pomaganie sierotom lub niepełnosprawnym nie ma perspektyw. Istnieje nawet cyniczne stwierdzenie: „ Oni nie przyniosą pożytku społeczeństwu”. Wątpliwe jest, że można przekonać tych ludzi (na szczęście, nie jest ich tak dużo), jednakże warto przytoczyć 4 argumenty „za” udzielaniem pomocy dzieciom:

 1. Pomagając bliźniemu, człowiek pomaga samemu sobie: czuje on moralną satysfakcję, czuje się potrzebny.
 2. To właśnie nasz stosunek do dzieci kształtuje ich późniejszy stosunek do świata. Jeśli nie będziemy ich zauważać i przestaniemy im pomagać, to okrutna rzeczywistość złamie im życie.
 3. Dzieci, które z różnych powodów zostały oderwane od swoich rodzin, są w duchu dorosłe. Najczęściej wyraża się to w twórczy sposób: maluchy są utalentowane, szczere i z odpowiednim stałym wsparciem będą mogły w przyszłości zostać wspaniałymi specjalistami, działaczami kultury, uczonymi…
 4. Nasz świat to zintegrowana całość, nie mamy prawa dzielić ludzi według różnych kryteriów. Jeśli człowiek potrzebuje pomocy, to trzeba mu po prostu pomóc.

W jaki sposób i na jaką skalę można zorganizować pomoc charytatywną dla domów dziecka? Wszystko zależy od chęci i poziomu dochodów. Biznesmeni oraz przedsiębiorstwa biorą pod opiekę jeden dom dziecka lub kilka. Taki rodzaj pomocy pozwala na stworzenie niezbędnych komfortowych warunków dla maluchów: domy dziecka, które znajdują się pod takim patronatem, są wyremontowane, dostarczane są do nich wysokiej jakości produkty, na święta dzieci otrzymują prezenty.

Ludzie, którzy nie są związani z dużymi pieniędzmi i dużym biznesem, mogą uczestniczyć w rozmaitych akcjach (na przykład aukcjach charytatywnych) lub podejmować samodzielne próby pomocy (przywozić zabawki, odzież, słodycze itp.).

Jest jeszcze bardziej efektywny sposób – można wesprzeć jeden z projektów naszej fundacji charytatywnej. Pozwoli to nawet najmniejsze darowizny przekształcić w efektywne zasoby pomocy w celu rozwiązania aktualnych problemów mieszkańców domów dziecka. Zaleta naszej fundacji: zbiórka środków prowadzona jest na realizację konkretnego projektu, ludzie widzą, na co przekazują darowiznę i w jaki sposób te finanse są wykorzystywane.

Jak udzielamy pomocy charytatywnej?

 • przekazuj taką sumę, na którą możesz sobie pozwolić. Nie oddawaj ostatnich pieniędzy;
 • szanuj dzieci – nie przekazuj dla nich znoszonych lub wymagających naprawy rzeczy i zabawek;
 • pomagaj domom dziecka znajdujących się na peryferiach – to one są w największej potrzebie;
 • przekazuj dla dzieci nie to, co potrzebne jest Tobie, a to, co potrzebne jest im.

Pracownicy naszej fundacji nie ze słyszenia wiedzą, czym jest pomoc charytatywna dla dzieci, dlatego starają się oni rozwijać swoje możliwości w tym kierunku. Zapraszamy Was do naszego zespołu, abyśmy razem mogli pomagać dzieciom.